Cenne właściwości kawy. Dlaczego warto pić małą czarą?

Można ją lubić lub nie, ale jednego nie można jej odmówić – stawia na nogi, jak mało co. O czym mowa? Oczywiście o małej czarnej. Kawa to napój, który ma nie tylko długą historię, ale także liczne pozytywne właściwości. O ile będziemy pić ją z umiarem, zapewni nam wiele korzyści.

Kawa rozgrzewa, pobudza, rozjaśnia umysł, podnosi ciśnienie, wpływa na koncentrację, dodaje sił witalnych. Jest doskonałym dodatkiem do spotkań towarzyskich oraz miłym oderwaniem od rzeczywistości. Jej picie stało się dla wielu osób rytuałem. Można ją przygotowywać na wiele sposobów. Odpowiednie palenie kawy sprawia, że ta uwodzi nie tylko wyjątkowym smakiem, ale i aromatem. Najsmaczniejsza, jednocześnie najzdrowsza i tym samym najbardziej polecana jest kawa palona ziarnista. Dlaczego warto ją pić?

 

W trosce o młodość, szczupłą sylwetkę i siły witalne

Dobre kawy ziarniste niosą za sobą wiele korzyści i potrafią zdziałać sporo dobrego dla naszego zdrowia i samopoczucia. Przede wszystkim dzięki zawartości polifenoli (silnych antyutleniaczy) zapobiegają przedwczesnego starzeniu się komórek, a co za tym idzie, pomagają na dłużej zachować młodość. Regularne picie kawy ziarnistej zwalnia procesy starzenia się organizmu i zapobiega odkładaniu się cholesterolu w naczyniach krwionośnych. Polifenole zawarte w kawie chronią nie tylko przed miażdżycą, ale także udarem i zawałem serca, z kolei zawarta w niej kofeina działa pobudzająco na cały organizm - podnosi odporność na zmęczenie, poprawia pamięć, koncentrację i refleks. Poprawia także zdolności logicznego myślenia oraz podnosi możliwość skupienia uwagi. Przeprowadzone badania udowodniły, że może także podnosić IQ. Na pewno przyspiesza metabolizm i proces spalania tłuszczu, dlatego tak często wykorzystywana jest przez osoby walczące ze zbędnymi kilogramami. Warto dodać, że blisko 20% naparu kawowego stanowi błonnik, który po kilkunastu minutach od wypicia czarnego napoju zwiększa perystaltykę jelit i tym samym ułatwia wypróżnianie. Filiżanka kawy dziennie może więc pomóc osobom z problemami trawiennymi oraz wspomagać odchudzanie.

 

W trosce o zdrowie

Wiele przeprowadzonych badań wykazało, że ziarnista kawa palona ma bardzo korzystny wpływ na działanie układu immunologicznego. Działa również przeciwbólowo, dlatego też bardzo często jest stosowana wspomagająco przy leczeniu bólów głowy, zwłaszcza bólów migrenowych. Systematyczne picie kawy ziarnistej ma także korzystny wpływ na układ moczowy. Nie jest tajemnicą, że kawa działa moczopędnie, dlatego też pomaga utrzymać układ moczowy w dobrej formie i kondycji. Chroni przed rakiem jelita grubego i rakiem pęcherza. Kofeina zawarta w kawie przyspiesza czynność serca i podnosi ciśnienie krwi, dlatego jest szczególnie polecana osobom ze skłonnością do niskiego ciśnienia. Warto w tym miejscu dodać, że kawa zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Dzięki zawartości przeciwutleniaczy – chroni wątrobę przez groźnymi chorobami, zwłaszcza nowotworem. Nie wszyscy też wiedzą, że związki garbnikowe, jakie obecne są w kawie, pomagają ochronić zęby przed szkodliwym działaniem próchnicy oraz zabezpieczają dziąsła przed destrukcyjnym działaniem bakterii. Co ciekawe – kawa zwiększa płodność u mężczyzn, gdyż dzięki niej plemniki są bardziej żywotne.

 

Źródło szczęścia

Dobre kawy ziarniste, zwłaszcza te świeżo palone (jak np. kawy KAFFE 2009 - http://kaffe2009.pl) wykazują bardzo pozytywny wpływ na dobre samopoczucie i to nie tylko dlatego, że najczęściej wypijane są w miłym towarzystwie. Tego typu kawy wpływają na wydzielanie serotoniny zwanej hormonem szczęścia, a także adrenaliny i dopaminy. To dzięki nim czujemy przypływ szczęścia i… energii, a także lepiej zaczynamy dzień. Kawa palona znana jest również z tego, że zmniejsza napięcie mięśni gładkich, dzięki czemu powoduje rozprężenie i odprężenie. Zmniejsza zmęczenie fizyczne i psychiczne o co najważniejsze – polepsza nastrój!

 

Dobra rada

Dieta na energię Jeśli chcesz mieć więcej energii, wprowadź do swojej diety miód, czosnek, papryczki chili, awokado, jagody, borówki, migdały i pestki dyni. Sięgnij również po gorzką czekoladę.

Polecane

Kasza jaglana dobra na wszystko

Kasza jaglana dobra na wszystko

Popularność kaszy jaglanej wciąż rośnie. O ile jeszcze...

Dieta pudełkowa – prawdopodobnie jedna z najskuteczniejszych diet naszych czasów

Dieta pudełkowa – prawdopodobnie jedna z...

Wielu producentów suplementów zapewnia o istnieniu...

Czy warto stosować terapię ziołową w walce z cukrzycą?

Czy warto stosować terapię ziołową w walce z cukrzycą?

Cukrzyca zbiera swoje żniwo w każdym przedziale wiekowym....