Kubek a filiżanka

Jedne z najpopularniejszych naczyń używanych przez nas na co dzień. W czym współcześnie pijemy kawę i herbatę, a co dyktuje etykieta związana ze spożywaniem tych napojów? W tym artykule odpowiemy na te i inne pytania związane z kubkami i filiżankami.

Kubek

Jest to naczynie służące do picia napojów, głównie kawy i herbaty. Kubki najczęściej wykonane są z ceramiki. Na rynku spotkamy również takie, które zrobiono z plastiku, grubego szkła, gliny czy z innych materiałów. Kubek w odróżnieniu od szklanki posiada uchwyt, tzw. ucho, dzięki któremu możemy go podnieść nawet, jeśli jego boki są gorące. Na rynku dostępne są kubki w różnych wzorach i kolorach. Jedne z nich są gładkie, inne posiadają bogatsze zdobienia. Kubki różnią się też rozmiarem. Dzięki tym większym możemy dłużej rozkoszować się ulubionym napojem. Obecnie przy wyborze kubka ważne jest również to, czy można go myć w zmywarce czy nie. Dlatego też przy zakupie zwróćmy na to uwagę. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek, w postaci znikającego po umyciu wzoru. Kubek to dobry pomysł na prezent. Może nieść osobiste przesłanie, które za pośrednictwem fajnej grafiki lub napisu będzie wyrażać osobowość obdarowanego lub być zwykłym ubarwieniem naszej kuchennej rzeczywistości. Nietuzinkowy kubek z własnym nadrukiem możemy skomponować za pomocą kreatora w internetowym sklepie Artiglo.

 

Kubek termiczny

Jest to taki rodzaj kubka, który pozwoli nam zebrać ze sobą w podróż lub do pracy cieplutką kawę, herbatę czy inny napój. Działa on na podobnej zasadzie, jak termos. Po wlaniu do niego gorącej cieczy utrzymuje on ciepło, nawet do kilku godzin. Oczywiście wszystko uzależnione jest od materiału, z jakiego jest wykonany, i jego jakości. Zazwyczaj kubki składają się z dwóch warstw surowca przedzielonych pustą przestrzenią. Na rynku spotkamy kubki termiczne wykonane z plastiku, ze stali nierdzewnej oraz z ceramiki. Ich wielkość i kształt też może się różnić. Co powinien mieć taki kubek, żeby spełniał swoje zadania? Przede wszystkim musi odpowiednio długo trzymać ciepło. Oczywiście nie możemy zapomnieć, że nie jest to termos, więc nie wymagajmy od niego zbyt wiele. Jeżeli natomiast chodzi o jego design, to przy wyborze zdecydujmy się na taki kubek, który będzie pasował do naszych upodobań. Ponieważ kubki termiczne nie nagrzewają się, można je z powodzeniem chwycić w dłoń, nawet przy bardzo gorącym napoju. Spotykane są wersje z uchwytem oraz bez.

 

Filiżanka do herbaty

Dla niektórych to, z czego piją kawę czy herbatę, nie robi większej różnicy. Jednakże inni doskonale wiedzą, że picie herbaty, to celebrowanie i że warto stosować do tego odpowiednie naczynia. Zatem czy filiżanki do herbaty są takie same jak te do picia kawy? Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta. Nie są one takie same. Herbatę najlepiej pić w filiżankach z cienkiej porcelany, których ścianki rozszerzają się ku górze. Dzięki temu jej aromat zostaje uchwycony. Herbata serwowana w szklankach, to duże foux pas. Przede wszystkim ze względu na fakt, że gorącą szklankę ciężko jest w jakikolwiek sposób złapać. Natomiast podawanie herbaty w kubku jest mało eleganckie. Chociaż wiadomo, że jest bardzo wygodne i sprawdza się na co dzień, to podczas uroczystości organizowanych dla rodziny i przyjaciół, warto zaproponować im herbatę w filiżankach.

 

Filiżanka do kawy

Kawę coraz więcej osób pija w kubkach i jest to dobre rozwiązanie na dni powszednie. Jednakże ta podana w odpowiedniej, porcelanowej filiżance smakuje nieco inaczej. Oczywiście ile odmian kaw, tyle rodzajów filiżanek. W innej wypijemy espresso, zaś w innej latte czy cappuccino.

 

Dobra rada

Mniej tłuste pączki Co zrobić, aby pączki wchłaniały mniej tłuszczu podczas smażenia? Pomoże w tym kieliszek octu lub spirytusu, dodany do oleju.

Polecane

Sycące menu na ciężki dzień

Sycące menu na ciężki dzień

Zapowiada się ciężki dzień? Nic nie pomoże Ci go...

Zupa krem z dyni

Zupa krem z dyni

Poznaj prosty przepis na pyszną i zdrową zupę krem z...

Zasady zdrowego stylu życia

Zasady zdrowego stylu życia

Aby cieszyć się dobrym zdrowiem, kondycją i smukłą...

Co powinieneś wiedzieć o sprzęcie AGD w kuchni?

Co powinieneś wiedzieć o sprzęcie AGD w kuchni?

Każda kuchnia powinna być zaopatrzona w niezbędny sprzęt...