Filiżanka czy kubek – w czym najlepiej pić kawę?

Filiżanka filiżance nierówna. Może przybierać różne kształty i wielkości. Jest wprost stworzona dla wielbicieli kawy, ale z pewnością znajdą się także osoby, które nie wyobrażają sobie poranka bez półlitrowego kubka z gorącym napojem. Podpowiadamy, w czym najlepiej pić kawę.

Dobra filiżanka – dobra kawa

Kształt jak najbardziej ma znaczenie. Klasyczne filiżanki są lekko zaokrąglone, często z węższym u podstawy dnem, które stopniowo się rozszerza. Jeśli jesteśmy miłośnikami zapachu wyrazistej kawy, najlepszym wyborem okażą się filiżanki o większej średnicy. Dobra kawa cechuje się wielowarstwowym bukietem zapachowym, który najłatwiej wyczujemy, gdy napój lekko ostygnie w szerszym naczyniu.

Materiał, z którego wykonana jest filiżanka,  wpływa na nasze odczucia. Metal ma swój charakterystyczny zapach, a przy kontakcie z językiem smak. Plastik z kolei może przesiąknąć zapachem. Dlatego najlepszym rozwiązaniem pozostaje szkło i szkliwiona ceramika – są neutralne, czyli nie zmieniają smaku ani zapachu kawy. Dobrej jakości filiżanki do kawy są wykonane z grubej porcelany. Dzięki dobremu wyprofilowaniu zapewniają komfort picia ulubionej „małej czarnej”. Sprawdź, jaka filiżanka spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

 

W czym podawać kawę?

Rodzaj filiżanki, z której pijemy kawę, zmienia się w zależności od rodzaju napoju. Żeby delektować się odpowiednim smakiem i aromatem, poznaj zasadę podawania najpopularniejszych typów kaw. Parząc kawę z mlekiem, warto pamiętać o tym, że mleko powinno być podgrzane przed podaniem, ponieważ zimne szybko obniży temperaturę kawy.

 

Espresso – jeden z najpopularniejszych napojów kawowych. Do serwowania espresso najlepiej sprawdzi się mała filiżanka o pojemności 50-80 ml. Powinna być wykonana z grubej porcelany, dzięki temu dłużej utrzyma ciepło. Często do espresso podaje się małą szklankę wody.

Cappucino – cappucino, czyli espresso ze spienionym mlekiem, podaje się w filiżance o pojemności 150-180 ml.  Ten rodzaj kawy powinien wypełnić filiżankę po same brzegi.

Latte macchiato – latte podaje się wysokich szklankach o większej pojemności, 250-300 ml. Napój charakteryzuje się efektownym wyglądem, dlatego najlepiej wybierać przezroczyste szklanki.

Irish Coffe – kawę z dodatkiem irlandzkiej whiskey i brązowego cukru serwuje się w wysokiej szklance na nóżce. Całość dopełniamy puszystą bitą śmietaną.

 

Ulubiony kubek

Każdy z nas ma swoje kawowe rytuały. Poza serwowaniem napoju w różnych filiżankach często po prostu decydujemy się na kubek, najczęściej ten największy. Największym plusem korzystania z kubków jest właśnie ich pojemność. Duża ilość kawy idealnie umila poranki i wieczory. Kubek jest też węższy niż filiżanka, dlatego kawa wolniej się studzi i paruje. Ponadto częściej się do niego przywiązujemy – z reguły każdy z nas ma swój ulubiony, nieraz leciwy kubek.

 

W piciu kawy najważniejsze są walory smakowe, jednak sposób jej podania ma znaczenie. To, czy wybierzemy stylową filiżankę, czy ulubiony kubek, zależy od rodzaju napoju i osobistych preferencji.

 

Dobra rada

Jak łatwo rozłupać kokos? Włóż orzech na kilka minut do rozgrzanego piekarnika. Po lekkim ostudzeniu połóż go na desce i uderzaj tłuczkiem do mięsa, zwiększając siłę do momentu pęknięcia na pół.

Polecane

Idealny blender do Twojej kuchni

Idealny blender do Twojej kuchni

Przygotowując wyposażenie domu, musimy między innymi...

Kubki z porcelany - jaki komplet wybrać na prezent świąteczny?

Kubki z porcelany - jaki komplet wybrać na prezent...

Komplet porcelanowych kubków może być idealnym...

Dania rybne – za co tak je kochamy? Jak je urozmaicić, by oprzeć się nudzie?

Dania rybne – za co tak je kochamy? Jak je urozmaicić, by...

Na co dzień na naszych stołach królują raczej dania...

Talerze porcelanowe – zastawa obiadowa z klasą

Talerze porcelanowe – zastawa obiadowa z klasą

Porcelanowa zastawa obiadowa od zawsze gości w prawie...