Filiżanka czy kubek – w czym najlepiej pić kawę?

Filiżanka filiżance nierówna. Może przybierać różne kształty i wielkości. Jest wprost stworzona dla wielbicieli kawy, ale z pewnością znajdą się także osoby, które nie wyobrażają sobie poranka bez półlitrowego kubka z gorącym napojem. Podpowiadamy, w czym najlepiej pić kawę.

Dobra filiżanka – dobra kawa

Kształt jak najbardziej ma znaczenie. Klasyczne filiżanki są lekko zaokrąglone, często z węższym u podstawy dnem, które stopniowo się rozszerza. Jeśli jesteśmy miłośnikami zapachu wyrazistej kawy, najlepszym wyborem okażą się filiżanki o większej średnicy. Dobra kawa cechuje się wielowarstwowym bukietem zapachowym, który najłatwiej wyczujemy, gdy napój lekko ostygnie w szerszym naczyniu.

Materiał, z którego wykonana jest filiżanka,  wpływa na nasze odczucia. Metal ma swój charakterystyczny zapach, a przy kontakcie z językiem smak. Plastik z kolei może przesiąknąć zapachem. Dlatego najlepszym rozwiązaniem pozostaje szkło i szkliwiona ceramika – są neutralne, czyli nie zmieniają smaku ani zapachu kawy. Dobrej jakości filiżanki do kawy są wykonane z grubej porcelany. Dzięki dobremu wyprofilowaniu zapewniają komfort picia ulubionej „małej czarnej”. Sprawdź, jaka filiżanka spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

 

W czym podawać kawę?

Rodzaj filiżanki, z której pijemy kawę, zmienia się w zależności od rodzaju napoju. Żeby delektować się odpowiednim smakiem i aromatem, poznaj zasadę podawania najpopularniejszych typów kaw. Parząc kawę z mlekiem, warto pamiętać o tym, że mleko powinno być podgrzane przed podaniem, ponieważ zimne szybko obniży temperaturę kawy.

  • Espresso – jeden z najpopularniejszych napojów kawowych. Do serwowania espresso najlepiej sprawdzi się mała filiżanka o pojemności 50-80 ml. Powinna być wykonana z grubej porcelany, dzięki temu dłużej utrzyma ciepło. Często do espresso podaje się małą szklankę wody.
  • Cappucino – cappucino, czyli espresso ze spienionym mlekiem, podaje się w filiżance o pojemności 150-180 ml.  Ten rodzaj kawy powinien wypełnić filiżankę po same brzegi.
  • Latte macchiato – latte podaje się wysokich szklankach o większej pojemności, 250-300 ml. Napój charakteryzuje się efektownym wyglądem, dlatego najlepiej wybierać przezroczyste szklanki.
  • Irish Coffe – kawę z dodatkiem irlandzkiej whiskey i brązowego cukru serwuje się w wysokiej szklance na nóżce. Całość dopełniamy puszystą bitą śmietaną.

 

Ulubiony kubek

Każdy z nas ma swoje kawowe rytuały. Poza serwowaniem napoju w różnych filiżankach często po prostu decydujemy się na kubek, najczęściej ten największy. Największym plusem korzystania z kubków jest właśnie ich pojemność. Duża ilość kawy idealnie umila poranki i wieczory. Kubek jest też węższy niż filiżanka, dlatego kawa wolniej się studzi i paruje. Ponadto częściej się do niego przywiązujemy – z reguły każdy z nas ma swój ulubiony, nieraz leciwy kubek.

 

W piciu kawy najważniejsze są walory smakowe, jednak sposób jej podania ma znaczenie. To, czy wybierzemy stylową filiżankę, czy ulubiony kubek, zależy od rodzaju napoju i osobistych preferencji.

Dobra rada

Czy wiesz, że zielone warzywa doskonale oczyszczają organizm? Wpływa na to wysoka zawartość błonnika i chlorofilu, które regulują trawienie i wspomagają usuwanie toksyn.

Polecane

Czym zagęszczać zupę?

Czym zagęszczać zupę?

Zupy to w naszym kraju bardzo ważne dania, które stanowią...

Cenne właściwości kawy. Dlaczego warto pić małą czarą?

Cenne właściwości kawy. Dlaczego warto pić małą czarą?

Można ją lubić lub nie, ale jednego nie można jej odmówić...

Najostrzejsze przyprawy świata.  Czy na pewno chcesz ich spróbować?

Najostrzejsze przyprawy świata. Czy na pewno chcesz ich...

Pieprz jest przy nich niczym miód rozpływający się na...

Zdrowe i... gotowe jedzenie dla malucha

Zdrowe i... gotowe jedzenie dla malucha

Gotowe jedzenie dla malucha nie ma wśród rodziców...