Le Piantagioni del Caffe – Ethiopia Dambi Uddo 500g

73,00

SKU: 302ccb8024de Categories: ,

Description

Le Piantagioni del Caffe – Ethiopia Dambi Uddo 500g

Organiczna kawa ziarnista z Etiopii wypalona przez włoską palarnię Le Piantagioni del Caffè.

To 100% arabika dająca gęste i gładkie espresso pełne naturalnych nut truskawek, jagód i malin, z posmakiem przypominającym czerwone jabłko. Najlepiej smakuje bez dodatków, jednak sprawdzi się także z dodatkiem mleka, jako mniej klasyczne cappuccino.

Ziarno w paczce pochodzi ze zbiorów uzyskujących ponad 86 punktów cuppingowych w skali SCA.

Kraj pochodzenia ziarna: Etiopia
Region: Guji, Shakiso
Metoda obróbki: Naturalna
Położenie upraw: 2140 – 2160 m n.p.m.

Jest to kawa certyfikowana przez „CSC ® – Certified Speciality Coffee Association of Italy” – wszystkie opakowania są opatrzone etykietą z numerem i hologramem świadczącym o wysokiej jakości.

Oto recenzja tej kawy przygotowana na naszego bloga przez Jakuba Świątka:

Śniło mi się ostatnio, że włoskie palarnie zaczęły palić kawy wysokiej jakości z niewielkich kooperatyw. Kawy jednorodne, sprowadzane transparentnie i wypalane tak, by zachować ich naturalny charakter… Moment… To nie sen, to kawy z Le Piantagioni del Caffe, a wśród nich nasze nowe espresso miesiąca! Kawa, którą będziemy pić, pochodzi z Etiopii, z plantacji Dambi Uddo. Nie jest jednak typową kawą, którą znacie z Etiopii. Dlaczego?

Aromat

Otwieram paczkę, wącham i czuję intensywny aromat owoców oraz bardzo ciemnej czekolady. Po serii espresso miesiąca, które miały wysoką kwasowość przyszedł czas na słodszą, bardziej klasyczną kawę. Żeby lepiej poznać jej smak zdecydowałem się na początku zaparzyć ją w cuppingu. Po zmieleniu aromat zintensyfikował się i był dużo bardziej owocowy, mimo dalej żywych i wyraźnych nut gorzkiej czekolady. Zalanie kawy wodą utwierdziło mnie w tych wnioskach.

Smak
Po przełamaniu kożucha i pierwszych łykach okazało się, że kawa nie ma kwasowości, są w niej jednak inne, świetne nuty dojrzałych owoców, czekolady oraz soczystych, czerwonych jabłek. Lecz co z espresso?

Espresso

Po tak smacznym, innym od ostatnich cuppingu, byłem ciekaw jak zasmakuje espresso. Pierwsza ekstrakcja na zmieleniu takim samym jak przy majowym espresso miesiąca – niestety leciało prawie 50 sekund. Jak większość kaw wypalonych ciemniej polecam już przed pierwszym espresso zmielić grubiej niż większość kaw dedykowanych do espresso, które znamy z segmentu speciality coffee. Po takim zabiegu i osiągnięciu czasu ekstrakcji 23 sekund przy proporcjach 18 gramów dozy do 42 gramów uzysku, espresso zaskoczyło mnie aksamitną i wysoką cielistością. Smak? Czekolada gorzka, czerwone, soczyste jabłko i kandyzowane leśne owoce. Do tego trochę popularnych żelek – misiów. Zauważcie, że w tym profilu sensorycznym praktycznie nie ma kwasowości. To nie przypadek. Ta kawa nie będzie najlepszym wyborem dla kogoś, kto w swoim espresso chce czuć wyłącznie cytrusy. To kawa dla fanów balansu i słodyczy w najlepszej jakości.

Mleko

Zdecydowanie najlepszy punkt tej kawy. Obojętnie, czy to flat white, cappuccino, latte, doppio macchiato, każda z tych kaw ma świetny charakter słodkiego jogurtu jagodowego w różnym stopniu skoncentrowania. Podobnie ma się sprawa z roślinnymi zastępnikami mleka. Mi szczególnie smakowało mleko owsiane połączone z pojedynczym espresso w niewielkiej, 160 ml czarce od Aoomi.

Inne przyjemności

Cafflano Kompresso zrobione z 14 gramów drobno zmielonego ziarna (10 klik na Comandante) oraz 60 mililitrów wody dało wynik dość mocno zbliżony do smaku, który uzyskałem z “dużej” maszyny do espresso. To smakowało szczególnie dobrze z tonikiem w proporcji 250 ml toniku na 40 gramów espresso.

Spróbujcie również kawiarki, która przy najdrobniejszym mieleniu na Wilfie wyszła zaskakująco mocno skoncentrowana. Słodko, przyjemnie i znów, bez kwasowości!

Jeżeli tak jak ja mieliście ochotę na pewną odmianę po serii trzech rześkich i mocno kwasowych kaw z Ameryk to nie wahajcie się więcej i wrzucajcie do swoich wirtualnych koszyków paczki Etiopii Dambi Uddo z Le Piantagioni del Caffe!

Le_Piantagioni_del_Caffe

xxxxx

yyyyy