Dlaczego warto mielić kawę na różne grubości?
9 kwietnia 2022O tym, że kawa jest sprzedawana w różnych grubościach mielenia zwykle nie pamiętamy podczas codziennego parzenia sobie małej czarnej. Używamy takiej kawy jaką akurat mamy pod ręką. Nierzadko jest to kawa mielona zakupiona w osiedlowym sklepie, lub jej odpowiednik w formie kawy rozpuszczalnej. Delektowanie się kawą z ekspresu, czy też kawiarki przygotowywanej ze świeżo mielonego samodzielnie ziarna zostawiamy sobie na tzw. specjalne okazje: weekend, święta, odwiedziny znajomych.
Dlaczego grubość mielenia kawy ma znaczenie?
Pomocna w odpowiedzi na to pytanie powinna być logika. Jeśli przyjmiemy prostą zależność, że przez grubo zmielone kawałki ziaren woda przepłynie szybciej niż przez miałki proszek, oczywistym jest, że w pierwszym przypadku proces parzenia będzie trwał o wiele krócej, idąc krok dalej, kawa będzie słabsza. Zatem tak, grubość mielenia ma znaczenie. Jest to jeden z ważniejszych kroków dzielących nas do przygotowania idealnie aromatycznej, pysznej kawy. Oczywiście bariści w kawiarniach celowo “manipulują” grubością użytego proszku kawowego, by uraczyć nas konkretnym rodzajem kawy, o określonych właściwościach. Również w domach powinniśmy dążyć do nauczenia się każdorazowo dobierania gradacji ziaren do sposobu parzenia kawy. Dajmy na to do idealnego espresso najlepiej jest użyć wysokiej jakości kawy ziarnistej Arabika marki Woseba ciemno palonej, zmielonej drobno do konsystencji delikatnej, niewiele drobniejszej niż cukier.
Jakie są najczęściej stosowane przez baristów grubości kaw?
Jak to już niejednokrotnie podkreślaliśmy od tego jaką metodę mielenia wybierzemy zależeć będzie finalnie moc naparu. Grubość zawsze dobieramy do sposobu parzenia kawy. Ogólnie przyjmuje się, że im dłuższy czas parzenia kawy tym ziarna powinny zostać zmielone grubiej. Wyróżnia się 4 podstawowe stopnie zmielenia kawy:
- kawa bardzo drobno mielona – taka kawa ma konsystencję pudru,
- kawa drobno mielona – konsystencja proszku, drobniejsza niż cukier,
- kawa średnio mielona – tak zmielona kawa uzyskuje konsystencję piasku,
- Kawa grubo mielona – ziarenka przypominają kryształki soli morskiej.
Jeśli do długiego parzenia weźmiemy zbyt drobny proszek uzyskamy zbyt mocny napar o napar o cierpkim, gorzkim i mocnym smaku. Na drobno zmielonym ziarnie nie wytworzy się np. pożądana podczas parzenia kawy po turecku pianka, zatem warto nauczyć się parzenia kawy początku, najlepiej z pomocą doświadczonego kawiarza. Grube kawy wybieramy do długiego parzenia oraz w sytuacji, kiedy napar będzie parzony przez dłuższy czas. Do kawiarek wybieramy średnio zmielone ziarna, które przypominają proszek, ale na roztartej dłoni powinny dać się wyczuwać drobiny ziaren. Gdy użyjemy zbyt drobnych ziaren do kawiarki – zatka się jej sitko, gdy zbyt grubej kawa będzie bez smaku – wodnista.
Kiedy mielić kawę?
Stopień rozdrobnienia ziarna to jedno, a czas jego przygotowania to drugie. Należy nauczyć się by ziarna kawy przygotowywać zawsze w ilości, w której zostanie zużyta na tzw. raz. Unikamy mielenia na zapas. Rozdrobnione ziarna tracą swój aromat, smak. Dlatego celem zachowania wysokich walorów smakowych napoju kawę nie mielimy na zapas. Najlepszej jakości kawa mielona powstanie jeśli do jej przygotowania użyjemy młynka do kawy żarnowego ceramicznego w przypadku modeli ręcznych, oraz stalowego, gdy mówimy o młynkach elektrycznych.
Jak rodzaj użytego młynka wpływa na smak kawy?
Użycie młynka żarnowego jest podyktowane przede wszystkim jakością otrzymanego proszku. Młynki elektryczne rozcinają ziarna, nie mają możliwości dobrania stałej jej gradacji, jedne ziarenka są bardzo drobne, a inne w wielkich kawałkach. Z tak przygotowanego miału kawowego nie da się przygotować wartościowej, jakościowej kawy.
Młynki żarnowe rozgniatają ziarna i dają się kontrolować pod względem grubości ziarna. Do użytku domowego wystarczą modele ręczne o żarnach wyprodukowanych z ceramiki, do profesjonalnego zaparzania w kawiarniach elektryczne z żarnami ze stali.