Miody wielokwiatowe, czyli moc natury na wyciągnięcie ręki
2 lipca 2023Naturalne produkty obdarzają nas najróżniejszymi pożądanymi właściwościami dietetycznymi oraz zdrowotnymi. Przede wszystkim swoją popularność takie produkty zawdzięczają temu, że powstają z bardzo różnych roślin. W grę wchodzą tu rośliny uprawne, ale również te, które rosną dziko. To, na co zwracają uwagę znawcy tematu, to fakt, że miód wielokwiatowy odznacza się uniwersalnym smakiem i będzie perfekcyjnie nadawać się do słodzenia. Powszechnie jest wykorzystywany w kuchni w domu, ale również w trakcie przygotowywania dań w restauracjach. Niejeden szef kuchni albo cukiernik wykorzystuje takie miody do deserów, ale także do przygotowywania dań. Poza tym, jeśli chodzi o miód wielokwiatowy, właściwości odżywcze są tutaj również bardzo cenione przez dietetyków. Są zresztą osoby, które decydują się tylko na stosowanie takiego miodu z uwagi właśnie na bogactwo odżywcze i na mnogość witamin w nim zawartych.
Miód wielokwiatowy lepszy od innych miodów?
O miodach i cudownych wręcz właściwościach takich produktów napisano wiele publikacji. Dobroczynne działanie zostało odkryte już w starożytności, chociażby przez Egipcjan, Greków i rzymian. Jak wiemy, istnieje bardzo wiele różnych rodzajów miodów pszczelich, ale za prawdziwego króla wśród tych naturalnych produktów uchodzi na pewno miód wielokwiatowy. Okazuje się też, że jest on jednym z najczęściej preferowanych przez polskich konsumentów. Może też mieć bardzo różne smaki i kolory, a wszystko zależy właśnie od tego, jakie były pory zbiorów i jakie konkretnie kwiaty rosną na przykład w naszej okolicy.
Możemy bardzo szybko zweryfikować te kwestie, szukając miodów na okolicznych targach lub w sklepach. Różny więc będzie smak, kolor i odcień. Na pewno wiosenny będzie charakteryzować jaśniejszą barwą, a aromat będzie łagodniejszy. Gdy natomiast wybierzemy miód letni, to może on być ciemniejszy i będzie mieć bardziej intensywny zapach. Kupując miód wielokwiatowy, jego właściwości będą bardzo różnorodne, ale różnorodność dotyczy także składu chemicznego, przy czym jedno wynika z drugiego. Na przykład wiosenne miody będą bogatsze, jeżeli chodzi o zawartość cukrów prostych. Te letnie natomiast będą posiadać więcej enzymów i substancji o działaniu przeciwbakteryjnym.
Miody wielokwiatowe są dobre na wszystko
Każdy z nas z pewnością przynajmniej raz w życiu słyszał, że miód wielokwiatowy to po prostu produkt naturalny, który będzie dobry na wszystko. Niektórzy podchodzą z przymrużeniem oka do takich kwestii, ale jest to jak najbardziej prawda właśnie z uwagi na bogactwo witamin. W takich miodach przecież znajdziemy minerały takie jak fosfor, potas, wab, żelazo i magnez, a także wiele ważnych witamin – A, PP, C, B12, B6 i B2. Nie bez przyczyny także niejednokrotnie właśnie miód wielokwiatowy z uwagi na właściwości będzie określany płynnym złotem. Wiele osób jest na przykład zaskoczonych tym, że szybciej można sobie poradzić z pewnymi deficytami psychicznymi, jeżeli regularnie będziemy spożywać miód. Produkt ten ma zbawienny wpływ na naszą sferę mentalną, a najprościej mówiąc, będzie koić skołatane nerwy. Jest szczególnie rekomendowany z uwagi na zawartość cukrów prostych i szybko widać jego działanie, jeżeli cierpimy na przewlekłe stany przemęczenia lub wyczerpania psychicznego, a także fizycznego. Wystarczy dodać go do jogurtu albo musli. Zagwarantuje nam albo dzieciom zastrzyk energii na cały dzień. To także najlepsze paliwo dla mózgu.
Miód dobrze wpływa na pracę serca
Czasami wszyscy jesteśmy coraz bardziej zapracowani i bardziej odczuwamy problemy z układem krążenia. Jak najbardziej powinniśmy wprowadzić miód wielokwiatowy do naszej diety. Produkt ten będzie wpływać pozytywnie na pracę serca. Poprawia się krążenie krwi, a ciśnienie tętnicze będzie się obniżać. W zasadzie przecież każda dobra dieta ustawiona przez eksperta w zakresie dietetyki będzie przewidywać dodawanie do potraw miodu wielokwiatowego. To perfekcyjny zabieg profilaktyczny, jeżeli chcemy się uchronić przed miażdżycą albo chorobą wieńcową.